APAP jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jako substancję czynną zawiera paracetamol.
Wskazanie
Bóle różnego pochodzenia: głowy (w tym napięciowe bóle głowy), zębów, mięśni, menstruacyjne, kostno-stawowe, gardła, nerwobóle oraz gorączka, np. podczas przeziębienia i grypy.
Dawkowanie
- dorośli: 1-2 tabletki, w razie konieczności 3-4 razy na dobę (maks. 8 tabletek w ciągu doby).
- młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka, w razie konieczności 3-4 razy na dobę.
Zaleca się przyjmować APAP na czczo. Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku APAP:
- jeśli wcześniej stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- gdy występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
- gdy występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej,
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
APAP w czasie ciąży
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, bądź przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. APAP można stosować w czasie ciąży, jednak należy przyjmować możliwie najmniejszą dawkę zmniejszającą ból i/lub gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej.
APAP a alkohol
Podczas stosowania leku APAP nie należy spożywać alkoholu ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób niedożywionych, regularnie pijących alkohol i u pacjentów z alkoholową chorobą wątroby bez marskości.
Skład
1 tabletka zawiera: Substancja czynna- paracetamol (500 mg).
Substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
Producent
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa