IBUPROM jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym zawierającym substancję czynną ibuprofen. Działanie ibuprofenu polega na hamowaniu „przekaźników”, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Lek stosowany jest w leczeniu stanu zapalnego, który jest jedną z przyczyn bólu.
Wskazanie
Stosuje się przy dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia o nasileniu słabym lub umiarkowanym, w tym: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle kostne i stawowe, bóle menstruacyjne. Przy gorączce (między innymi podczas grypy lub przeziębienia).
Dawkowanie
Dzieci od 6 do 9 lat (masa ciała 20 - 29 kg)
1 tabletka doustnie co 6 do 8 godzin, po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki na dobę (maksymalna dawka dobowa 600 mg w dawkach podzielonych);
Dzieci od 10 do 12 lat (masa ciała 30 - 39 kg)
1 tabletka doustnie co 6 godzin po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 4 tabletki na dobę (maksymalna dawka dobowa 800 mg w dawkach podzielonych);
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
1 do 2 tabletek doustnie co 4 godziny po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa 1200 mg w dawkach podzielonych).
Należy przestrzegać co najmniej 4-6 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku IBUPROM:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
- jeśli po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej,
- u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub przebytą, perforacją lub krwawieniem, również z tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca,
- u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych),
- w przypadku skazy krwotocznej.
Ibuprom w czasie ciąży
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, bądź przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie zaleca się stosowania leku IBUPROM. Nie należy stosować leku u kobiet w III trymestrze ciąży.
Skład
1 tabletka leku IBUPROM zawiera: Substancja czynna- ibuprofen (200 mg) Składniki pomocnicze: Rdzeń tabletki: celuloza proszek, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, guma Guar, talk, krospowidon (typ A), krzemionka koloidalna uwodniona, olej roślinny utwardzony; Skład otoczki: hydroksypropyloceluloza, makrogol 400, talk, żelatyna, sacharoza, kaolin, cukier konfekcjonowany (mieszanina sacharozy i skrobi kukurydzianej), węglan wapnia, guma akacjowa, tytanu dwutlenek (E 171), barwnik biały - Opalux White AS 7000, wosk Carnauba, tusz czarny - Opacode Black S-1-17823.
Uwagi
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Producent
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław